prof. dr Vesna Petrović

Predmet:

• Međunarodno javno pravo

Rođena u Beogradu 7. oktobra 1955. godine.

Doktorirala na Pravnom fakultetu Univeziteta Union 2008.

Magistrirala iz međunarodnog prava i međunarodnih odnosa na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, 1988.

Pravosudni ispit, 1982.

Diplomirala na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu, 1978.

Maturirala u V beogradskoj gimnaziji 1974.

Radno iskustvo

Pravni fakultet univerziteta Union (2010 – ), vanredni profesor

Pravni fakultet univerziteta Union (2008 – 2009), docent

Pravni fakultet univerziteta Union (2005 – 2008), saradnik u nastavi

Beogradski centar za ljudska prava, Beograd, (2004 -), izvršni direktor

Ministarstvo spoljnih poslova SCG, Beograd (2001 – 2004), šef kabineta ministra.

Beogradski centar za ljudska prava, Beograd (1997 – 2001), izvršni direktor.

Beogradski centar za ljudska prava, Beograd (1995 – 1997), programski koordinator.

Arhiv Srbije, Beograd (1989 - 2001), viši arhivista.

Arhiv Srbije, Beograd (1980 - 1989), arhivista.

Advokatska kancelarija (1979-1980), advokatski pripravnik

Ostale aktivnosti

Radna grupa za ljudska prava, Pravosudni centar (2004 –2009)

Savet za ljudska prava, Centar za Antiratnu Akciju, Beograd (1991-1995), pravni savetnik.

Jugoslovenski forum za ljudska prava, Beograd (1988-1992), saradnik.

Uređivački odbor Arhivskog pregleda, Beograd (1987-1992), sekretar.

Udruženja građana „Praxis", Beograd, (2006- ), predsednik Upravnog odbora.

Asocijacije instituta za ljudska prava (Association of Human Rights Institutes) (2005- ), član Upravnog odbora

Kao rukovodilac ili koordinator učestvovala u realizaciji sledećih projekata: Dodatna obuka pravnika iz regiona Jugoistočne Evrope (bivše SFRJ); Ljudska prava, mir i bezbednost u spoljnoj politici Evropske unije (Human Rights, Peace and Security in EU Foreign Policy) - COST Action A28; Monitoring procesa približavanja Srbije Evropskoj uniji; Ljudska i manjinska prava u životnom ciklusu etničkih sukoba (MIRICO); Ljudska bezbednost u regionu Zapadnog Balkana: uticaj međunarodnog terorizma i kriminalnih organizacija na mirovni proces u regionu (HUMSEC); Ljudska prava kao cilj i sredstvo uključivanja mladih u društvene aktivnosti; Evropske integracije Srbije: sprovođenje prioriteta Evropskog    partnerstva sa Srbijom na polju pravosudnih reformi i Uloga Evropske unije u reformi sistema zaštite ljudskih prava u UN (The Role of the EU in UN Human Rights Reform) - COST Action IS0702.

Bibliografija:

„Reforma ugovornih tela UN – predlozi i mogućnosti", Godišnjak 2007 Udruženja za međunarodno pravo, Beograd, 2008;

„Reforma sistema zaštite ljudskih prava u Ujedinjenim nacijama", Ustavne i međunarodno pravne garancije ljudskih prava, Pravni fakultet u Nišu, Centar za publikacije, Niš, 2008;

V. Dimitrijević, O. Račić, V. Đerić, T. Papić, V. Petrović, S. Obradović, Osnovi međunarodnog javnog prava, Beogradski centar za ljudska prava, Beograd 2007;

V. Dimitrijević, D. Popović, T. Papić, V. Petrović, Međunarodno pravo ljudskih prava, Beogradski centar za ljudska prava, Beograd 2006;

V. Petrović, (ur.), Ljudska prava u Srbiji 2006, Beogradski centar za ljudska prava, Beograd 2007;

V. Petrović, (ur.), Ljudska prava u Srbiji i Crnoj Gori 2005, Beogradski centar za ljudska prava, Beograd 2006;

V. Petrović, (ur.), Zbirka odluka o ljudskim pravima (presude Evropskogh suda za ljudska prava o pitanjima koja se odnose na maloletnike), Beogradski centar za ljudska prava, Beograd 2006;

V. Dimitrijević, J. Jolić, S. Milatović, V. Petrović, Zaštita individualnih prava pred ugovornim telima UN Beogradski centar za ljudska prava i OEBS, Beograd, 2003;

V. Petrović, Međunarodni postupci za zaštitu ljudskih prava, Beogradski centar za ljudska prava, Beograd, 2001;

Ljudska prava kao tema u javnosti – ljudska prava u pravnoj praksi, urednik, Beogradski centar za ljudska prava, Beograd, 1997;

„Odredbe o ljudskim pravima u Dejtonsko-Periskom sporazumu", Pravo ljudskih prava – nove teme, Beogradski centar za ljudska prava, Beograd, 1996.

Poseta studenata Kazneno popravnom zavodu u Požarevcu - Zabeli

zabela1

zabela2

Pravni fakultet Univerziteta Union je domacin evropske runde takmicenja iz Svemirskog prava koje se odrzava od 01.do 05. juna 2015. godine

ECSL European Centre for Space Law

Pravni fakultet Univerziteta UNION ove godine ce od 01. do 05. juna biti domacin jednog od najuglednijih me?unarodnih moot court takmicenja. Rec je o takmicenju studenata u simulaciji suđenja iz oblasti svemirskog prava.Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition je jedno od najprestiznijih svetskih moot court takmicenja koje se vec 22 godine odrzava na cetiri kontinenta sveta (Evropa, Severna Amerika, Afrika i Azija).

Vise informacija o samom takmicenju mozete dobiti na Link

Ekipa studenata naseg fakulteta je po prvi put ucestvovala na ovom renomiranom takmicenju 2014. godine i, uprkos cinjenici da su se takmicili sa daleko iskusnijim kolegama iz Evrope, nasi studenti su se iz Vroclava (Poljska) vratili sa sjajnim rezultatima.

Zbog njihovog velikog interesovanja za ovu oblast prava i velike posvecenosti takmicenju, Evropski centar za svemirsko pravo odlucio je da domacin ovogodisnje evropske runde takmicenja po prvi put bude Srbija i to Pravni fakultet Univerziteta UNION iz Beograda.

Ocekuje se dolazak 18 timova iz cele Evrope kao i me?unarodnih sudija, strucnjaka iz oblasti svemirskog prava koji ce tih pet dana biti gosti naseg grada i ovog fakulteta. Finalne i polufinalne runde ce se odrzati u svecanoj sali Skupstine Republike Srbije. Pobednici evropske runde bice ucesnici svetskog finala koje se u oktobru odrzava u Jerusalimu, Izrael.

Paragraf baner

Baner E glasnik